AKYAZI'DA TRABZON'U YAŞATIYORUZ

Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Taka Gazetesi Büyükliman temsilcisi Tuncay Hacıfettahoğlu ile Vakfıkebirli hemşehrimiz Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı'nı Taka gazetesi'nde yayınlanan röportajını yayınlıyoruz.

Giriş
Güncellenme

Akyazı’da Trabzon’u yaşatıyoruz

     “Bize Her Trabzon” sözünün doğruluğunu Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bir kez daha şahit olduk. Akyazı, içerisinde yaşayan insanları ve kültürleri ile birlikte minik bir Trabzon gibi.  Bu şirin ilçenin Trabzon Vakfıkebirli Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı ilçesinde önemli hizmetlere imza atarak gururumuz oluyor. Başkan Yazıcı’nın konuğu olduk. Bizleri oldukça sıcak karşıladı memleket hasretini dile getirdi, Akyazı’yı anlattı.

       Başkan Yazıcı Trabzon ile olan bağını şöyle anlatıyor; “Dedelerim Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinden çıkarak Akyazı’ya yerleştiler. Bir tarafımızda da Tonyalılık var.  Memlekette akrabalarımız var zaman zaman görüşüyoruz. Benim şivem biraz daha farklı ama rahmetli babam Karadeniz şivesi ile konuşuyordu. İlçemizde Artvinli ve Giresun’lu da var ama Trabzonlu çok daha ağırlıklı hatta memleketteki isimleri buraya taşımışız. Örneğin Boztepe Köyümüz var.  

BURASI KÜÇÜK BİR TRABZONDUR

     Yöremizin kültürünü yaşatmak amacıyla burada Karadenizlilere yönelik olarak her yıl geleneksel hale gelen Açelya Şenliklerini yapıyoruz. Ben lahanayı, ısırganı unutamam. Mısır ekmeğini yoğurtun üzerine doğrayarak yeriz, karayemişe taflan deriz. Ailemle birlikte Karadeniz Bölgesi’ne gelerek oraları yakından görmek istiyorum. İlk fırsatta bu hasreti gidermek için Trabzon’a gelerek hemşerilerimle kucaklaşacağım. Vakfıkebir Belediye Başkanı Hayri Abi ile çok iyi diyaloglarımız var, kendisini çok severim.  Karadeniz insanı devletini seven ve yürekten bağlı insanlardır. Burası küçük bir Trabzon’dur. Her zaman oradan gelen dostlarımıza ve kardeşlerimize kapımız açıktır.

SİYASİ YAŞAMI       

    1994 yılında belediye meclis üyesi oldum. 1999 yılındaki seçimlerden sonra yine meclis seçildim ve başkan yardımcılığı görevine getirildim. 2002 yılında benden önceki belediye başkanımız milletvekili oldu, ben başkan yardımcılığından bu görevi devir aldım ve geçtiğimiz yerel seçimlerde de aday olarak AK Parti’den belediye başkanı seçildim.

AKYAZI HER GECEN GÜN BÜYÜYOR      

   Akyazı ilçe nüfusu 45 bin, köyleri ile birlikte 85 bin nüfusu olan bir ilçe. Her geçen gün hızla gelişen ve büyüyen bir ilçeyiz. İlçemizdeki ve çevremizdeki sanayi kuruluşlarında 10 binin üstünde kişi istihdam ediliyor. Bunu daha da artırmayı hedefliyoruz. Tarım ve turizmi ön plana çıkarak çalışmalar yapmaktayız. Gelişmiş illerin tam ortasına olan bir ilçeyiz. Ulaşımın çok rahat sağlandığı bir yerleşim yeriyiz. Doğal teşviklerdir bunlar. Sanayi belli bir noktaya geldi. Tarım ve turizm yatırımlarının bu bölgeye çekilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Çok verimli bir toprağa sahibiz. Pazar problemimiz yok. Üretimi, artırarak tarımı geliştirmek istiyoruz. Belediye olarak bu manada önemli çalışmalar yapıyoruz. Örneğin Tarımsal Araştırma ve Gelişim Projesi diye bir proje ortaya koyduk. Hangi alternatif ürünle üretilebilir bunları araştırıyoruz. İlçemiz göç alan bir ilçe. Bununla ilgili planlamalar yapıyoruz. TOKİ’ye yer verdik. Önümüzdeki günlerde 300 civarında konut yapılacak. Benim önem verdiğim konu beyin göçünün önlenmesidir. Bizim gibi yerlerin en önemli sıkıntısı beyinlerin göçmesidir. Beyinler göçerse bulunduğunuz bölgeyi istediğiniz seviyeye çıkaramıyorsunuz.Alt yapıda sıkıntımız yok. Doğalgazımız var, kanalizasyonumuz var, arıtma tesisimiz var. Doğalgazın bitiminin ardından yeniden bir asfalt hamlesi yaptık. Biz seçim mi? Alt yapımı dedik, alt yapıyı tercih ettik.  Büyükşehire geçiş döneminde bazı sıkıntılar yaşadık. Trabzon’da da bu sıkıntılarda yaşanacaktır.

 HEMŞERİLERİMİZİN YAKIN İLGİSİ İLE KARŞILAŞTIK   

      Akyazı’da Başkan Yazıcı ile yaptığımız sohbete Rize’nin Fındıklı İlçesinden olan Başkan Yardımcısı Ayhan Balcı, Rizeli hemşerimizi Yavuz Sultan Onat, Artvinli hemşerimiz Osman Aydın’da  katıldılar.