BUDA YİNE KARADENİZLİ AKLI

Karadenizli insan dertlerine kendi icatlarıyla çözül buluyor. Son icat ise sulu sineksavar.

Giriş
Güncellenme

        Karadenizli insanı her zaman fıkralara konu olmuştur. Bu da yine fıkralık bir icat ama ne de olsa işe yaradı. Sineklerden bunalan insanımız sulu sineksavar icat etti.  İş ve evlerinde lambaların yanlarına astıkları su dolu naylon poşetler sayesinde sineklerden korunmayı başardılar.
      Olay Trabzon merkeze bağlı Akoluk beldesinde yaşanıyor.  Köylerde yaşayan bir vatandaşın icadı işe yarayarak belde halkının imdadına yetişti. Vatandaşlar ile belde esnafı,
bir süre önce şeffaf bir poşet içine doldurulan suyun lambanın yanına asılması halinde sineklerin ortamdan uzaklaştığını fark etti.
     Karadenizlinin kıvrak zekâsının ürünü olarak gösterilen yöntem, işe yaradığını fark eden diğer köylülerin de kullanmaya başlamasıyla yaygınlık kazandı. Böylece köylüler, sineklerin su dolu poşetten neden uzaklaştıklarını tam olarak çözemeseler de ilaç ve sinek kovucu parası vermekten kurtuldular.             
     Beldede sineklerden kurtulmak
için
doğaya zarar verdiği belirtilen ilaçlar, kimyasal spreyler ya da bazı cihazların kullanımı azaldı. Bu ilginç sineksavarla evlerinde, iş yerlerinde rahat rahat oturma, uyuma imkânı bulduklarını belirten belde sakinleri hallerinden son derece memnun olduklarını dile getirdi.
    Belde de kahvehanesine kurduğu bu yöntemlerle müşterilerini de memnun eden 25 yıllık kahvehane işletmecisi Hasan Karaahmet, yöntemi, arkadaşının tavsiyesi üzerine kullanarak sinek sorununa son verdiğini vurguladı.
     Sineklerin, ışığın suda yansımasıyla gözlerinin kamaştığını, dolayısıyla ortamdan uzaklaşmış olabileceklerini düşündüğünü belirten Karaahmet, şunları söyledi:  "Yaz sezonu olduğu için müşterilerimiz genelde salona girmeyip kahvehanenin önünde oturuyor, sinek fazla olduğu için de rahatsız oluyorlar. Bir arkadaş bu yöntemi tavsiye etti, ben de denedim. Bayağı da faydası oldu. Sineklerin ortamdan ışığın suda yansımasıyla mı, yoksa başka nedenle mi uzaklaştığını bilmiyorum. Yanında su dolu poşet bulunan lambaya sinek gelmezken, diğer lambaya sinek gelebiliyor. Yöntemi her lamba için uygulamak en faydalısı. Hiçbir maliyeti de
yok
." Dedi.