BİZİM HERKESE YETECEK KADAR SEVGİMİZ VAR

Milletvekili Danışmanı Nurettin Şar www.vakfikebirgazete.com'a bölge ile ilgili planladığı projelerle ilgili özel açıklamalar yaptı:

Giriş
Güncellenme

   Vakfıkebir’in bağrından yetişen ve çeşitli kademlerde yöreye önemli hizmetler yapan Milletvekili Danışmanı İşletme Fakültesi Mezunu Nurettin Şar ile güzel bir söyleşi yaptık. Şar’a bugüne kadar bulunduğu görevlerde neler yaptığını, bölgemizin kalkınması ile ilgili olarak neler yapılabileceğini sorduk.

    Bölgenin ufkunu açacak önemli fikirler ve projeler ortaya koyan Nurettin Şar genç yaşta edindiği tecrübesi ile Trabzon için önemli hizmetler yapabileceğini ortaya koydu. Şar hizmet yapmak için proje olması gerektiğini belirterek bu konuda hazırlıklı olduğunu söyledi.

       www.vakfikebirgazete.com  İlçemizde çeşitli yerlerde görev aldınız bu zaman diliminde ilçe adına düşündüğünüz hizmetleri yapabildiniz mi ? Yaptıysanız bunlar neler ?

       Nurettin ŞAR: Yoğun bir çalışma programı ile bu dönemde yaptığımız hizmetleri aşağıdaki ana başlıklarla özetleyebiliriz: Öğrencilere burs ve iftar programı. Yine öğrencilere yönelik gençlik projeleri. İhtiyaç sahiplerine ücretsiz muayene, ilaç ve aynii yardımı yaptık. Milli gençlik spor salonu açılarak gençliği spora teşvik ettik.  Halkımıza yönelik tiyatro ve kültürel faaliyetler yaptık.  İhtiyaç sahibi öğrencilere giyim yardımı ve her yıl 30 Ağustos’ta üniversite şurası, il dışı gezi programları gibi faaliyetlerle gençlerimizin yanında olduk.
     
www.vakfikebirgazete.com    Bir dönemler siyasetin içinde oldunuz . Siyasi olarak nelere imza atabildiniz?.

      Nurettin ŞAR: Bu dönemde; gençliğe dönük sosyal ve kültürel faaliyetler düzenledik. Gençliğin sorunları ile ilgili tv ve radyolarda programlara katıldık. Esnaf ve sivil toplum kuruluşlarının ziyaret ederek, ticarete evet, ahlak tahribatına hayır imza kampanyasının düzenledik. Bu kampsam da on bin imza toplanarak dönemin valisine sunulmuştu.  

      www.vakfikebirgazete.com  Bildiğimiz kadarıyla Refah Partisi ilçe başkanlığını da yürüttünüz. Dağarcığınızda şunları yaptık diyebileceğiniz neler var.

      Nurettin ŞAR: Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı iken ilçemize ziyareti ve konferans programına iştiraklerinin sağlanması. Her hafta parti köy temsilcilerini toplayarak sorunlarla ilgili bilgi alarak çözüm üretilmesi. Her ay mülkiamir başkanlığında yapılan ilçe meclisi toplantısında sorunların tespiti ve çözüm yolları ile ilgili konuşma yapıldı. Kadın ve gençlik kollarının yaptığı sosyal kültürel ve sportif faaliyetlerinin organize edilmesi. İlçe sorunları ile ilgili konuların her ay düzenli olarak çeşitli toplum kesimlerinden (memur, esnaf, emekli, işçi, işadamı vb …) oluşan istişare heyeti ile müzakere edilmesi. Yurtdışındaki gurbetci hemşerilerimiz ile yıllık istişare toplantılarının yapılması. Muhtarlarla istişare toplantılarının yapılması. Bölge ilçelerinin ziyaret edilmesi ve sorunların çözümü konusunda koordineli çalışma.
   
www.vakfikebirgazete.com Bir dönem merhum Adnan Demirtürk’in ekibinde genel başkan yardımcılığı yaptınız. Elinizin altında birçok genç vardı. Bunlar için düşündüğünüzün nelerini yapabildiniz özetlermisiniz.

     Nurettin ŞAR: Gençliğin sosyal, kültürel ve sportif eğitimi, barınma ve burs yardımı, her ay düzenli olarak yapılan bölge sorunları ve şube başkanları toplantılarının organizasyonu, İl ziyaretlerinin yapılması, ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine konferans.

      www.vakfikebirgazete.com 2000-2010 yılları arasında Özel Sektör ve Kamu deneyiminiz olduğunu biliyoruz. Özel sektörde göreviniz neydi?
      Nurettin ŞAR: Bu dönemde inşaat firmasında genel koordinatörlük yaptım.

      www.vakfikebirgazete.com Sizi  okuyucularımıza daha iyi tanıtmak için  diğer görevleriniz ve faaliyetleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

       Nurettin ŞAR: Hukuki Araştırmalar Derneği Genel Koordinatörü olarak görev yaptım bu dönemde; derneğin genel merkez teşkilatlanması ve görev dağılım organizasyonun yapılması, il şubelerinin kurulması, illerdeki dernek şube başkanlarının “İnsan Hakları Kuruluna” iştiraklerinin sağlanması ve dernek şube başkanlarının illerdeki baro başkanlığı seçimlerine aday olmalarının sağlanması gibi hizmetlerimiz oldu. Daha sonra kamuda TÜRKSAT Genel Müdürlüğünde Uzman Yardımcılığı görevini üstlendim. TBMM 21 ve 23. dönemlerde Milletvekili Danışmanı görevlerinde bulundum.

      www.vakfikebirgazete.com Büyükliman Bölgesini düşündüğünüzü çok iyi biliyoruz. Bölgemizde uygulanabilecek genel projeler neler olabilir?

      Nurettin ŞAR: Bölgemizin gelişimi ve istihdam imkanlarının artması amacıyla bazı projeler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Genel projeler adı altında gerçekleştirilecek olan projeleri şu şekilde özetleyebiliriz: Gemicilik faaliyetlerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi. Toplu konut projelerinin ve esnaf dönüşüm projelerinin bölgede uygulanması. Yatırıma dönük kardeş ilçeler projesinin hayata geçirilmesi. Yurt içi ve yurt dışındaki hemşerilemizin insan kaynakları

envanterinin çıkarılması. (Dr. Bürokrat, İşadamı, Prof. , Siyasetci,Esnaf vb.). Alt yapı hizmetlerinin acilen tamamlanması. İlçelerimizin şehir planlamacıları tarafından tarihimize, kültürümüze ve çağımıza uygun hale getirilmesi. Turizm sektörüne, yatırımcılara, sporculara, işadamlarına ve bölgemize gelen misafirlerimizin konaklayabileceği modern tesislerin yapılması. Çocuk parklarının ve lunaparkların sayılarının artırılması. Ev hanımlarının yaptığı yöresel ürünlerin değerlendirilip maddi yönden desteklenmesi. Bölge trafik, kadın doğum ve çocuk hastanelerinin özel sektörü teşvik ederek yaptırılması. Başta Ankara ve İstanbul’da olmak üzere yurt, pansiyon gibi konaklama yerlerinin işadamlarına teşvik edilerek yaptırılması. Yap-işlet-devret modeli ile otobüs firmalarının konaklayabileceği çok amaçlı terminalin yapılması. İlçeler arası ulaşımın düzenli ve planlı hale getirilmesi. BELDES ve KÖYDES projelerinin aşama aşma takip edilmesi. Sosyal yardımlaşma çalışmalarının takip edilmesi. Sporla ilgili yatırım projelerinin takip edilmesi. Tarım kredi kooperatifleri, ilçe tarım müdürlükleri ve esnaf sanatkarlar odaları çalışmalarının takip edilmesi. Yerel yönetimleri proje üretir konuma getirerek verimliliği artırma ve kamu desteği veren kurumlara yönlendirme. Projelerin uygulamaya geçirilmesinde ilimiz siyasi profilini Trabzon Merkez, Doğu İlçelerimiz, Batı İlçelerimiz ve “Büyük Liman Bölgemiz (Batı)” şeklinde dikkate alınması önem arz etmektedir.

      www.vakfikebirgazete.com Peki Büyükliman Yöresini harekete geçirerek atılım projelerinizi ana başlıkları ile özetler misiniz?

     Nurettin ŞAR:Yeni siyasi dönemde bölgemizdeki beş ilçenin (Vakfikebir, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Şalpazarı, Tonya) gelişmesi için yapılması gereken projeler:
1-)
Vakfıkebir Merkezli Büyük Sanayi Bölgesinin Acilen Kurulması
 
- İhracata yönelik olması.
- Karadeniz ve hava ulaşımına elverişli bir yerde kurulması.
- Bölgedeki yerel yönetimlerin çalışmayla ilgili alt yapıyı hazırlaması ve projeye öncülük etmesi.
- Bölgeye yatırım yapmayı düşünen işadamlarının öncelikle Ankara ve İstanbul’da bilgilendirme                                                                                                                                          toplantısı yapılarak,bölgeye davet edilmesi.
- Yurt dışındaki, yatırım düşünen gurbetçi hemşerilerimizle irtibat kurularak bölgemizde bilgilendirme toplantıları yapılması.
ÖRNEK PROJELER
a-) Fındık Fabrikası Kurulması (Fındık Yağı ,Çikolata … )
b-) Un Fabrikası Kurulması
c-) Su Ürünleri Fabrikası Kurulması
d-) Mobilya Sanayinin Oluşturulması
e-) Bölgede Yetişen Tarım Ürünlerine Yönelik Araç-Gereç Fabrikasının Kurulması
2-) Tarım Alanında Yapılacak Projeler
- Fındık ile ilgili hükümetimizin çıkardığı son karar ile ilgili üreticilerimizin doğru bilgilendirilmesi.
- Rekoltesi en yüksek fındık Büyük Liman Bölgesinde yetişmektedir.Fındık ihracatı için üreticilerin bilgilendirilmesi.
- Bölgemizde son dönemde yetiştirilmeye başlanan kivi ile ilgili kooperatif kurulması ve ihracata teşvik edilmesi.
- Bölgemizde yetişmekte olan kestane, ceviz üretiminin teşvik edilerek artırılması.
- Mısır üretiminin artırılması.
- Toprak etüt uzmanları tarafından bölgemizde hangi tarım ürünleri yetiştirileceği konusunda araştırma yapılıp halkın bilgilendirilmesi.
- Bölgede tarımsal kalkınma toplantılarının yapılması.
3-) Eğitim Alanında Yapılacak Projeler
- Çok programlı meslek lisesinin kurulması

- Meslek yüksek okulunun bölümlerinin artırılması
- Meslek edindirme kurslarının artırılması.
- İlk ve ortaöğretimdeki başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesi.(Burs verilmesi)
- Bölgemizden üniversiteyi kazanan öğrencilere burs verilmesi.
- Her ay ortaöğretim öğrencilerine bilimsel konferanslar düzenlenmesi.
- Ortaöğretim ve yüksekokul öğrencilerine meslek gruplarına yönelik konferanslar verilmesi.
- Başarılı okul ve eğitimcilerin ödüllendirilmesi.

4-) Sosyal,Sportif ve Kültürel Projeler
- Her yıl yapılan festivallerin bölgemize yatırım getirici nitelikte olması.
- Yerel sanatcılarımıza ve sporcularımıza sahip çıkılması.
- Amatör kulüplerimizin desteklenmesi.
- Kültür merkezi,sinema ve tiyatro salonlarının açılması.
- Yurtiçi ve yurtdışındaki hemşehrilerimizin maddi ve manevi imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla Gülbahar Hatun Yatırım Ajansı kurulması.
- Her türlü spor dalının yapılabildiği büyük spor kompleksinin inşa edilmesi.
- İnşa edilecek olan sosyal,sportif ve kültürel tesisleri, bölgemizde yetişen önemli kişilerin isimlerinin verilmesi.
- Günde bir gazete,haftada bir dergi,ayda bir kitap okunması alışkanlığının yerleşmesi konusunda gençliğin bilinçlendirilmesi.
- Yöresel kültür ürünlerimizin tanıtılıp satılacağı iş merkezlerinin faaliyete geçilmesi.
- Sosyal yardım fonlarının desteklenmesi.
5-) Bölgenin Tanıtılması İle İlgili Projeler.

- Mevcut yerel basının desteklenmesi
- Büyük Liman Bölgesi merkezli yerel televizyon ve radyo kanallarının kurulması.
- Yurt dışındaki hemşerilerimize yönelik süreli yayın çıkarılması.
- İnternet ortamında bölgeyi tanıtıcı, hemşerilerimizin buluşabileceği forum sitesinin oluşturulması
       
www.vakfikebirgazete.com Sayın Şar umuyoruz planladığınız bu projeler hayata geçirilir.

       Nurettin ŞAR: Bizim herkese yetecek sevgimiz var. Amacımız bölgemizin kalkınması insanlarımızın yüzü gülmesidir.  www.Vakfıkebirgazete.com aracılığıyla bölgemizi ve ilçemizi   ilgiyle takip ediyoruz. Bize verdiğiniz bu imkândan dolayı teşekkür ediyor, tüm hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.