Giresun’a 8 Baraj 2 Gölet

DSİ’den, Fındığın Başkenti Giresun’a 8 Baraj 2 Gölet

Giriş
Güncellenme

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Giresun iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Giresun ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Giresun’da8 baraj ve 2 gölet tamamlanmıştır

2003 yılından bugüne kadar 8 baraj ve 2 gölet tamamlanmış olup, toplamda 9,82 milyon m³ biriktirme hacmine ulaşılmıştır.Şuanda işletme safhasında 8 adet barajın bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Bu barajlar arasında bulunan Çamoluk Akyapı Barajının temelden yüksekliği 46 metredir.  Baraj, 240.000 m³ su biriktirme hacmine sahiptir. 2018 yılında hizmete alınmıştır.

Kentteki en önemli barajlarımızdan bir diğeri iseŞebinkarahisar Dönençay Barajıdır. Barajın temelden yüksekliği 51 metredir.  Baraj, 1,82 milyon m³ su biriktirme hacmine sahiptir. 2017 yılında hizmete alınmıştır.’dedi.

İnşaat safhasındaki barajlara da değinen Aydın, “İnşaat aşamasında 9 barajımız bulunmaktadır. Bunlardan biri Çamoluk Gücer Barajıdır. Barajın temelden yüksekliği 52 metredir. 650.000 m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 1.930 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir.  %34 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.Bir diğer barajımız ise Şebinkarahisar Ovacık Barajıdır. Barajın temelden yüksekliği 44 metredir. 1,19 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 6.260 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir.  %83 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Giresun ilimizdekalkınmayı hızlandıracak, İl’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek baraj inşaatlarımıza devam ediyoruz.

Giresun ilimizin Münbit Topraklarını Suya Kavuşturduk…

Genel Müdür Aydın,’ Giresun’da1 sulama tesisini tamamlanmış olup, toplamda 1.830 dekar arazi sulamaya açılmıştır.

Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 5 sulama tesisi projemiz daha var.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Giresun’unbir probleminin de sel ve taşkınlar olduğunu açıklayan Aydın, “2003 yılından bugüne kadar tamamlanan 66 dere ıslahı ile; Giresun şehir merkezi, 131 adet yerleşim yeri ve 17.220 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur.

Halen devam eden 12 adet dere ıslah çalışmamız mevcuttur. Bunlardan biri Tirebolu Harşit Vadisi Islahı 2.Kısım işidir. Söz konusu işle Tirebolu ilçesi taşkınlardan korunacaktır. İşte %65 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.Bir diğer işimiz işe Giresun İli Köprü ve Menfez Yapımları işidir. Söz konusu iş tamamlandığındaGiresun şehir merkezi taşkınlardan korunacaktır. İşte %22 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.’dedi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.