“ Pembe Araç “ Vakfıkebirli Hanımların Hizmetinde

Mobil Kanser Tarama Aracı “ Pembe Araç “ 21 Nisan-7 Mayıs 2021 Tarihleri Vakfıkebirli Hanımların Hizmetinde.

Giriş
Güncellenme

Sağlık Bakanlığı tarafından Mobil Kanser Tarama Aracı 21 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında Vakfıkebir Kemaliye Mahallesinde Büyükliman Aile Sağlığı Merkezi önünde ücretsiz olarak 40-69 yaş grubu bayanlara kanser taramaları yapacak.
            21 Nisan 2021 tarihi itibariyle Vakfıkebir İlçesi Kemaliye Mahallesi Büyükliman Aile Sağlığı Merkezi önünde hizmete başlayan Mobil Kanser Tarama Aracı “Pembe Araç” ilçe halkına hizmet vermeye başladı.
            Türkiye'de her yıl yaklaşık 90 bin kişi kanser yüzünden hayatını kaybediyor, bu ölümlerin 3'te 1’ini erken teşhis ile engellemek mümkün. Sağlık Bakanlığının kanser tarama tırları da  bu hedefle yola çıkıyor,
            “Bugün gel” sloganı ile Türkiye genelinde hizmet vermeye devam eden“Pembe Araç” Vakfıkebirli hanımların hizmetine sunulması nedeniyle açıklama yapan Vakfıkebir İlçe Toplum Sağlığı Müdürü Dr. Burcu Kırbıyık; “Kanser, dünyada önemli bir sağlık sorunu olup, ülkemizde de önemi gittikçe artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre dünyada her yıl 13 milyon insan kansere yakalanmakta, 7 milyon insan kanserden ölmektedir. Yapılan çalışmalar kanserin, ülkemizde gerçekleşen ölüm nedenleri içinde, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını göstermektedir. Bir bireyin kansere yakalanmasını etkileyen faktörler; genetik; biyolojik, davranışsal ve çevresel olarak sıralanabilir. Kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri erken yakalanabilir, geriye kalan üçte biri ise uygun tedavi ve destek tedaviden yararlanabilir. Bu nedenle kanserde erken tanı son derece önemlidir. Erken tanı için de kanser taramalarını yaptırmak gerekir. Meme kanseri için 40-69 yaş aralığındaki kadınlar iki yılda bir mamografi çektirmeli ve sağlık personeli tarafından muayene olmalıdır.
            Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından tarama amacıyla tam donanımlı seyyar kanser tarama aracı 21 Nisan 2021 Çarşamba günü ilçemizde hizmete başladı. Ücretsiz mamografi çekimi ve kanser tarama testlerinin yapıldığı “ Pembe Araç “ 21 Nisan-7 Mayıs 2021 tarihleri arasında Vakfıkebir Büyükliman Aile Sağlığı Merkezi önünde İlçemiz halkına hizmet verecektir. Sizde sakın geç kalmayın hemen Pembe Araç’a gelin.” dedi.